Czekamy na Twoją zgodę

Używamy plików cookie w naszej witrynie internetowej i aplikacji mobilnej, aby zapewnić Ci lepsze doświadczenia podczas przeglądania, zapamiętywania kroków, które wykonujesz, lepiej zrozumieć oczekiwania naszych gości, analizować trendy i ulepszać nasze usługi. W każdej chwili możesz zmienić zgodę na pliki cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Baza wiedzy

9 porad jak wydawać mniej na media

24.09.2023

Chcesz zaoszczędzić wodę? Weź prysznic z drugą połówką. Nie, to nie żart — eksperci twierdzą, że branie prysznicu z drugą połówką nie tylko wzmacnia i poprawia relacje, ale także dzięki tej metodzie możesz zaoszczędzić nawet 50 procent wody. A jak zużywać jak najmniej prądu i nie spalać dużo gazu? Aby uniknąć wyższych rachunków za media, sugerujemy zastosować się do kilku prostych, ale skutecznych wskazówek dotyczących oszczędzania.

  1. Oświeć się ekonomicznie. Możesz zaoszczędzić nawet 20% prądu, wymieniając zwykłe żarówki w pokojach na ekonomiczne. Elementarne, ale w ten sposób nie tylko zmniejszysz ilość zużywanej energii elektrycznej, ale także przyczynisz się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Aby zużywać jak najmniej prądu, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną różnych urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralka czy suszarka do włosów. Im jest ona niższa, tym więcej energii zużywa urządzenie, dlatego zaleca się wymianę na nowe, o wyższej klasie energetycznej.
  2. Nie zamieniaj toalety w kosz na śmieci. Kiedy wrzucasz do toalety fusy po kawie, herbacie i inne odpady, musisz je ciągle spłukiwać, przez co marnujesz mnóstwo wody. Wyrobienie w sobie nawyku wyrzucania tych śmieci do kosza pozwoli Ci zaoszczędzić wodę.
  3. Nie czekaj, aż „popłynie“ gorąca woda. Odkręcając kran i czekając, aż popłynie ciepła woda, marnujemy duże ilości zarówno zimnej, jak i letniej wody. Aby nie „wyrzucać” pieniędzy na wiatr w oczekiwaniu na wodę o odpowiedniej temperaturze, zalecamy nalać zimnej wody do dzbanka lub innego pojemnika i włożyć do lodówki. Później tę wodę można wykorzystać do przygotowania herbaty, kawy lub po prostu ugasić pragnienie.
  4. Wyrób sobie nawyk zakręcania kranu. Na przykład, podczas mycia zębów wiele osób zostawia odkręcony kran i nawet nie myśli o tym, ile wody marnują. Aby temu zapobiec, zaleca się umieścić szklankę z wodą w pobliżu zlewu i płukać nią zęby.
  5. Nie zostawiaj urządzeń w „trybie czuwania“. To, że nie używasz jakiegoś urządzenia, nie oznacza, że nie zużywa ono prądu. Pięć urządzeń pozostawionych jednocześnie w trybie czuwania odpowiada jednej włączonej żarówce. Aby temu zapobiec, należy wyłączyć zarówno komputer, jak i telewizor.
  6. Rozmroź zamrażarkę. Wystarczy 3 mm szronu w zamrażarce, aby zwiększyć zużycie prądu przez lodówkę o 30 procent. Aby tego uniknąć, ważne jest właściwie konserwować lodówkę. Regularnie rozmrażając zamrażarkę, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zwolnisz miejsce w zamrażarce.
  7. Odkręć dużą „głowicę” prysznicową. Poziom zużycia wody zależy od główki prysznica. Wąskostrumieniowa głowica prysznicowa pomoże Ci zaoszczędzić o połowę więcej ciepłej wody.
  8. Zmniejsz płomień kuchenki. Większy płomień na kuchence gazowej nie oznacza szybszego efektu. Podczas gotowania potrawy staraj się zmniejszyć płomień na kuchence. Nieco słabszy płomień nie wpłynie na jakość potrawy, a dodatkowo zużyjesz mniej gazu. Jeśli korzystasz z piekarnika, zaleca się otwieranie jego drzwiczek tak rzadko, jak to możliwe. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki, temperatura w piekarniku spada o 10 stopni, co oznacza, że będziesz potrzebować jeszcze więcej gazu. A jeśli korzystasz z piekarnika elektrycznego, będziesz potrzebować więcej prądu, aby przywrócić mu odpowiednią temperaturę.
  9. Zachowaj czystość. Utrzymanie czystość w kuchni również pomaga oszczędzać gaz. Brud gromadzący się na płytach grzewczych kuchenki zmniejsza jej wydajność. Zatkane wgłębienia powodują nierównomierny rozkład płomienia, co powoduje większe zużycie gazu.